AG Brokers Broker ubezpieczeń

Jak zaplanować budżet dla floty na kolejny rok?

Dobre oszacowanie kosztów oraz uwzględnienie zmieniających się czynników zewnętrznych, to połowa sukcesu dla firm planujących roczny budżet dla floty. Wiemy, że wielu przedsiębiorców ma z tym problem, właśnie dlatego podpowiadamy jak to wszystko zorganizować, aby zminimalizować koszty i nie żałować swojej decyzji.

Planowanie budżetu floty

Mimo, że sam proces może wydawać się skomplikowany, wcale taki nie jest. Wystarczy pamiętać o kilku najważniejszych elementach, które należy uwzględnić w budżecie. Należą do nich wydatki przeznaczone na:

  • Ubezpieczenie,
  • Koszty paliwa,
  • Naprawę oraz serwis pojazdów,
  • Amortyzowanie środków transportu oraz finansowanie floty.

Wymienione powyżej elementy to nie wszystko, ponieważ w zależności od wielkości firmy czy rodzaju świadczonej działalności wydatki mogą się od siebie różnić. Elementy te stanowią jednak podstawę, od której dobrze jest zacząć tworzenie budżetu.

Wpływ na wysokość wydatków, będzie miał również sposób w jaki są przez daną firmę pozyskiwane pojazdy. Wyróżniamy cztery podstawowe formy finansowania, do których należy – zakup floty ze środków własnych, na kredyt, leasing lub wynajem długoterminowy. Przykładowo – przedsiębiorca decydujący się na zakup ze środków własnych lub wybierający leasing, musi pamiętać o tym, aby podczas planowania budżetu wziąć pod uwagę koszty związane z obsługą pojazdów, takie jak przeglądy, wymiana ogumienia, ubezpieczenie itp.

Budżet floty, a ubezpieczenie

Tutaj najważniejsze jest określenie szkodowości, czyli tego, ile osoba ubezpieczająca pojazdy jest w stanie zapłacić na wypadek nieprzewidzianego zdarzenia drogowego. Liczba kolizji i zderzeń, będzie bowiem znacząco wpływała na roczny budżet i nie chodzi tutaj tylko o wyższą opłatę za ubezpieczenie. Do wydatków należy doliczyć również serwis oraz naprawę uszkodzonej floty. Jak oszacować te koszta podczas tworzenia budżetu? Przeanalizuj zgromadzone w poprzednich latach raporty dotyczące eksploatacji pojazdów, dzięki nim sprawdzisz wszystkie wykonywane wobec pojazdów działania oraz ilość pieniędzy na nie przeznaczonych. Tworząc budżet pamiętaj o tym, aby poza uwzględnieniem kosztów eksploatacji stworzyć go tak, aby był elastyczny.