PZU. Przejmuje polski Link4 i 3 bałtyckie firmy

pzu

Polski ubezpieczyciel poinformował o kupnie polskiego Link4 oraz trzech ubezpieczycieli działających na Litwie, Łotwie i Estonii. Łącznie PZU wyda na te przejęcia 360 mln euro
Artykuł otwarty
Za Litewski Draudimas (ponad 99 proc. jej kapitału zakładowego) PZU zapłacił 180 mln euro. Ma on 30 proc. rynku. Za łotewski AAS Balta (również ponad 99 proc. kapitału) 48 mln euro. Sprzedającym jest brytyjska grupa Royal & Sun Alliance Insurance plc (RSA). Z kolei w Estonii za 30 mln euro PZU kupił lokalny oddział duńskiego Codan Forsikring (również spółka zależna od RSA) za 30 mln euro.

O tych przejęciach spekulowano już od dłuższego czasu. Pisaliśmy o tym wczoraj, ale PZU nie chciało wtedy potwierdzić tej informacji.

Natomiast w Polsce, również od RSA, PZU przejął Link4. Za 111 354 305 akcji Link4 Towarzystwo Ubezpieczeń SA PZU zapłaci 90 mln euro.

Transakcja dojdzie do skutku po wydaniu zgody przez KNF oraz UOKiK lub Komisji Europejskiej. Choć na konferencji prasowej Andrzej Klesyk był pewny, że taką zgodę uzyska. Wypowiedzieć się będzie także musiał ukraiński urząd antymonopolowy, ponieważ PZU działa także na lokalnym rynku i ma ok. 4 proc. jego udziałów. Tamtejsze prawo wymaga zaś zgłaszania podobnych transakcji do akceptacji. Dodatkowo PZU spłaci zadłużenie Link4. Ubezpieczeniowy gigant zakłada, że umowa zostanie sfinalizowana do 15 stycznia przyszłego roku.

Pod koniec 2013 roku wartość aktywów Link4 w Polsce wynosiła 662 mln zł, a jej aktywa netto to 134 mln zł. Zysk brutto w 2013 roku wyniósł ok. 30 mln zł.

Wartość aktywów RSA w krajach bałtyckich pod koniec 2013 roku wynosiła około 309 mln euro, a jej aktywa wynosiły ok. 106 mln euro. Zysk brutto w 2013 roku to ok. 18 mln euro.

Obecnie w krajach bałtyckich Grupa PZU prowadzi działalność poprzez dwie spółki zarejestrowane na Litwie: PZU Lietuva oraz UAB PZU Lietuva Gyvybës Draudimas. W 2013 roku PZU Litwa zajmował trzecią pozycję na litewskim rynku ubezpieczeń majątkowych i pozostałych osobowych z udziałem w rynku na poziomie 13,6% (13,3% w 2012 roku). W rynku ubezpieczeń na życie PZU Litwa Życie udział wynosił 4,2% (w porównaniu z 3,7% w 2012 roku). W 2013 roku działalność PZU na Łotwie i Estonii znajdowała się w fazie rozruchu, pierwszą polisę sprzedano tam w 2012 r.

PZU liderem w regionie

Prezes PZU Andrzej Klesyk poinformował na Twitterze, że jego spółka dzięki tym przejęciom zostanie liderem rynku litewskiego oraz łotewskiego. W Estonii PZU będzie miał trzecią pozycję na rynku.

Dodał, że w Polsce zostanie utrzymana marka Link4, która działa od 2003 r. Jako pierwsza zaczęła wtedy sprzedawać ubezpieczenia direct.

Podczas konferencji prasowej przedstawiciele PZU powiedzieli, że przejmując tę markę zdobywają wiedzę z obszaru sprzedaży bezpośredniej oraz zupełnie innych klientów, niż do tej pory. Przejęcia nie wpłyną także na politykę dywidendową firmy. Czy pracowników Link 4 czekają zwolnienia?

Kolejne będą usługi medyczne?

Klesyk na konferencji wspominał także o kolejnych przejęciach w regionie. Firma analizuje teraz inwestycje na rynku usług medycznych. „Nabycie spółek (ubezpieczeniowych) nie wpływa na zmianę podejścia PZU do akwizycji w regionie. Przyglądamy się kilku podmiotom

na rynku providerów usług medycznych w Polsce” – powiedział. Wcześniej PZU był zainteresowany kupnem siec i przychodni i szpitali Lux Med, ale ubiegła go międzynarodowa grupa Bupa.

W połowie marca, „Puls Biznesu” opisywał , jak negocjacje PKN Orlen na temat przejęcia Orlen Mediki z Płocka z rocznymi obrotami na poziomie 25 mln zł i firmy Prof-Med z Włocławka z 5 mln zł obrotów. PZU miał też rozmawiać także z KGHM. Obie te spółki idą w ślad PGE, które w 2012 r. sprzedało swoich 14 placówek medycznych Lux Medowi.

 

Źródło:
http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,15815302,Wielkie_zakupy_PZU__Przejmuje_polski_Link4_i_3_baltyckie.html