AG Brokers Broker ubezpieczeń

Szkody z polis upadłych zakładów ubezpieczeń

Jeżeli towarzystwo ubezpieczeniowe ogłasza upadłość, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny przejmuje odpowiedzialność z tytułu ubezpieczeń OC zawartych w tym towarzystwie. Oznacza to, że jeżeli jesteś poszkodowanym w wypadku, a jego sprawca dysponuje polisą nieistniejącego już towarzystwa, odszkodowanie wypłaci UFG. Zapoznaj się z obowiązującą procedurą.

Z tytułu umów obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów, działalności rolniczej i obowiązkowego ubezpieczenia budynków rolniczych UFG wypłaca 100 % należnych świadczeń.

Z tytułu innych umów ubezpieczenia OC oraz umów ubezpieczenia na życie UFG wypłaca 50 % wierzytelności, jednak nie więcej niż 30.000 euro.

Jeżeli jesteś poszkodowanym w zdarzeniu, którego sprawca był ubezpieczony w towarzystwie ubezpieczeniowym wobec którego ogłoszono upadłość:

– zgłoś szkodę do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego za pośrednictwem dowolnego zakładu ubezpieczeń prowadzącego ubezpieczenia obowiązkowe OC,

– zakład ubezpieczeń, po przeprowadzeniu pełnego postępowania likwidacyjnego przesyła akta szkody do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego,

– akta trafiają do Wydziału Likwidacji Szkód UFG, gdzie następuje weryfikacja dokumentów,

– Wydział Likwidacji Szkód wydaje decyzję o przyznaniu świadczenia (wypłacie odszkodowania albo renty) bądź o odmowie jego przyznania,

– jeżeli nie przysługuje Ci odszkodowanie, zostaniesz poinformowany o odmowie jego wypłacenia,

– termin wypłaty odszkodowania to 30 dni licząc od dnia otrzymania akt szkody od zakładu ubezpieczeń.

Uwaga: w przypadku szkody w mieniu musisz dodatkowo złożyć oświadczenie o nieposiadaniu dobrowolnego ubezpieczenia (Auto Casco, ubezpieczenie mienia w transporcie itp.). Jeżeli takie ubezpieczenie zostało zawarte – odszkodowanie musi wypłacić dany zakład ubezpieczeń.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zaspokaja roszczenia także w przypadku oddalenia wniosku o ogłoszenie upadłości lub umorzenia postępowania upadłościowego towarzystwa ubezpieczeń, jeżeli majątek dłużnika nie wystarcza na zaspokojenie kosztów postępowania upadłościowego, a także w przypadku zarządzenia likwidacji przymusowej towarzystwa ubezpieczeniowego, które nie spełnia świadczeń ubezpieczeniowych.